"تاریخچه خرید اینترنتی و معرفی فروشگاه موفق اینترنتی جهان "

 

خرید اینترنتی نوعی از تجارت الکترونیک است که برای مشتریان این امکان را فراهم میکند که مستقیما از طریق مرورگر در اینترنت کالاها یا خدمات مورد نیاز خود را خریداری کنند. نام های مختلفی برای خرید اینترنتی وجود دارد از جمله فروشگاه وبی، فروشگاه آنلاین.

سایت‌های eBay و آمازون از شناخته شده ترین فروشگاههای اینترنتی در سراسر جهان هستند. ای موبایل نیز به خرید از طریق موبایل هایی که امکان آنلاین شدن داشته و تکنولوژی ها و اپلیکیشن های مربوط را دارند گفته می‌شود. امروزه تجارت الکترونیک در سرتا سر دنیا بسیار رواج پیدا کرده است. در ۱۹۷۹ مایکل آلدریچ اولین سیستم خرید آنلاین را ایجاد کرد.

اولین بار در سال ۱۹۹۱ تیم برنرز لی تجارت الکترونیک را پایه‌گذاری کرد و در سال ۱۹۹۴ که بانکداری آنلاین ایجاد شد، شرکت پیتزا هات اولین فروش اینترنتی خود را آغاز کرد در همان سال شرکت نت اسکیپ ارتباط امنیت لایه انتقال (SSL) را ابداع و ایجاد کرد و خرید اینترنتی به وسیله این پروتوکل ایجاد شد. همچنین در همان سال کمپانی آلمانی اینترشاپ(Intershop) اولین سیستم فروش اینترنتی خود را ایجاد کرد. ۱۹۹۵ شرکت آمازون. کام و سال ۱۹۹۶ شرکت ئی بی نیز فعالیت‌های خود را شروع کردند.

در این نوع فروشگاه که بعد از به وجود آمدن اینترنت مطرح شد، فروشنده لیست و مشخصات کالاهای خود را در سایت قرار می‌دهد و خریدار پس از مراجعه به این سایت و مطالعه مشخصات و ویژگی‌های کالا، نسبت به ثبت سفارش خرید از فروشگاه اقدام می‌کند. این سفارش‌ها پس از بررسی و تایید نهایی برای سفارش دهنده ارسال و وجه آن به روش های مختلف دریافت میشود. این فرآیند کسب و کار بین فروشنده و مصرف کننده را تجارت فروشنده و مصرف کننده (Business to customer) می نامند. در موردی که در آن یک موسسه تجاری از موسسه دیگری، خرید اینترنتی انجام میدهد این فرآیند کسب و کار بین دو فروشنده را تجارت فروشنده با فروشنده (Business to business) مینامند. بزرگترین شرکتهای خرده فروشی آنلاین آمازون و علی بابا هستند.

فروشگاه‌های موفق اینترنتی معمولاً ابتدا باید اعتماد مشتری را جلب نمایند تا به موفقیت دست بایند. بهترین قیمت همراه با کیفیت عرضه باید واقعی باشد. زیرا مشتریان در فضای مجازی به راحتی هر فروشگاهی را با دیگران مقایسه می‌کنند و تا به آن اطمینان نکنند دست به خرید نمی‌زنند.

خرید اینترنتی در جهان روز به روز به صرفه تر و مناسبتر از گذشته شده و اجازه مقایسه قیمت/کیفیت و خدمات کالا را به مصرف کنندگان می‌دهد. بدین ترتیب رضایت مشتریان بیش از پیش شده و اغلب ترجیح می‌دهند خرید خود را از اینترنت انجام دهند. در خیلی از موارد حتی خریداران کالای خود را در فروشگاهها انتخاب و سپس آن را از اینترنت خریداری می‌کنند چون به صرفه تر خواهد بود. در برخی از نقاط جهان مانند امریکا فروشهای اینترنتی از فروشهای حضوری پیشی گرفته است و این امر عرضه کنندگان را برآن داشته است که علاوه بر عرضه فیزیکی کالا/خدمات خود، عرضه اینترنتی را هم یکی از ملزمات خود بدانند.

خرید اینترنتی بسیار سریع اختراع، اجرا و موفق شد. در کمتر از 6 ماه نرم افزار و سخت افزار ایده خرید اینترنتی آماده و در کمتر از 12 ماه محصول در اولین سیستم عامل اجرا شد. اولین سیستم خرید اینترنتی فروشنده به فروشنده (Business to business) در 1981 راه اندازی شد.

در خرید اینترنتی خریدار به طور تعاملی با سیستم کامپیوتر فروشنده متصل میشود. هیچ طرف سومی در کار خرید دخیل نیست. وقتی طرف سومی دخیل باشد آن را تجارت الکترونیک (e-commerce) مینامیم.

خرید اینترنتی در ایران 
با توجه به گسترش روزافزون فعالیت‌های اینترنتی، فضا برای کسب و کار پیرامون اینترنت نیز افزایش یافته است. در ایران، کاربران اینترنتی به این کسب و کار توجه جدی ندارند و اکثراً به عنوان شغل دوم از آن نام می‌برند و استفاده می‌کنند. در حالی که می‌توان به عنوان شغل اول و یک درآمد ثابت و پر سود از آن یاد کرد.

تاریخچه اولین خرید اینترنتی و معرفی فروشگاه‌های موفق اینترنتی جهان

فروشگاه‌های موفق اینترنتی جهان - (تصویر بالا، انبار شرکت آمازون در اسکاتلند است)

یکی از فروشگاههای معروف خرید و فروش اینترنتی در جهان سایت ئی بی ebay هست. این سایت با نوآوری خدمات و همچنین گستردگی پوشش توانسته است یکی از سایتهای موفق در این زمینه باشد. تقریباً کمتر کالایی را می‌توان یافت که در این سایت به فروش نرسد. خرید اینترنتی در این سایت برای اکثر کشورها به راحتی میسر است. این سایت قابلیت عرضه کالا حتی به صورت دست دوم را نیز به کاربران خود می‌دهد. این سایت با ثبت کلیه اطلاعات خرید و فروش، خریداران و فروشندگان خود را نیز رتبه بندی می‌کند و بدین صورت اجازه سوء استفاده به کاربران خود را نمی‌دهد.

یکی دیگر از فروشگاههای موفق اینترنی در جهان سایت آمازون. کام است. این سایت در عرصه فروش کتاب‌های الکترونیکی نیز یکی از پیشتازان است. همین امر حتی این سایت را بر آن داشته است که خواننده الکترونیکی مخصوصی برای کتابهای الکترونیکی خود تولید کند. ولی همچنین در عرصه سایر محصولات نیز یکی از موفق ترین هاست.

تهیه و تنظیم : مهدی عبدالکریمی

1396